Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Főoldal / Pályázatok / Határtalanul

Határtalanul

Negyedik Határtalanul! pályázatunk lebonyolítása

HAT-19-02-0264

A pályázatot immár harmadjára is a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola tanáraival és diákjaival valósítottuk meg. Ennek egyik oka, hogy ők is gépészeti vonalon képeznek tanulókat. Így a diákok érdeklődési köre is hasonló, ugyanakkor a produktum elkészítésében is könnyebben együtt tudnak működni tanulóink egymással.

Székelyföld megismertetése, az ott fellelhető magyarság múltjának, nevezetességeinek megismerése fontos szempont iskolánk szakmai programjának, helyi tantervének. Erdélyi kollégáink mindenben nyitottak és támogatók felénk. Segítségükkel olyan élményeket, értékeket adtunk át diákjainknak a székelység és az erdélyi kulturális-, természeti kincsek megismertetésével, amit könyvekből, vagy iskolai oktatás során nem ugyanazzal az eredménnyel, hatással értünk volna el. Az utazás során fejleszthettük tanulóink magyarságtudatát, szélesíthettük szemléletüket, új kapcsolatokat hoztak létre külhoni diáktársaikkal. Erdélyben a túrák, míg Magyarországon az üzemlátogatásokkal tűzdelt kirándulások nemcsak felejthetetlen élményt nyújtottak a résztvevőknek, de mind szakmai és közösségfejlesztő vonalon fejlesztették őket. Tágabb körben a helyi média és önkormányzatunk segítségével tartjuk a köztudatban egy-egy Határtalanul kirándulás fontosságát. Az elkészült közös termék pedig iskolaudvarunk társadalmi színterének fontos elemét adja, hiszen a már meglévő kovácsoltvas Határtalanul pad és a nagy Magyarországot ábrázoló pódium jó kiegészítője lett a mellettük található óra, mely Székelyudvarhely és Dunaföldvár időtálló és határokon átívelő kapcsolatának bizonyítéka.

Erdélyi utunk során 3 nagyobb területre szerveztünk kirándulásokat. Célunk az volt, hogy a Hunyadiakhoz fűződő történelmi helyek és információk mellett tanulóink egy kis ízelítőt kapjanak a székely, a szász és csángó föld kultúrájáról, nevezetességeiről.

 Székelyföld megismertetése, az ott fellelhető magyarság múltjának, nevezetességeinek megismerése fontos szempont iskolánk nevelő munkájában.

1. kirándulás – Az erdélyi csoport vendéglátása iskolánkban

2019.09.30. – 2019.10.04.

2019. szeptember 30-án 26 fős tanulócsoport érkezett 5 napos program keretében iskolánkba, a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskolából. A programokat a Határtalanul! pályázat támogatása mellett valósítottuk meg. Rendhagyó módon most a székelyudvarhelyi csapat látogatott el Dunaföldvárra először, míg mi áprilisban terveztünk egy ötnapos kirándulást Erdélybe. A mi utazásunk 2 évet csúszott a pandémia és egyéb programok miatt. Végül 2022 júniusában sikerült ellátogatnunk erdélyi vendéglátóinkhoz.

Megvalósított közös kirándulások, programok:

  1. nap – Dunaföldvár bemutatása
  1. nap - Kirándulás Pécsre
  1. nap - Kirándulás Tihanyra
  1. nap - Kirándulás Paksra
  1. nap - Hazautazás Székelyudvarhelyr

 

2. kirándulás szervezése Erdély területére

2022.06.22.-2022.06.26.

 

Programjaink között szerepelt:

1. nap: Solymos vára - Túra a romvárhoz; Székelyudvarhelyen a szállás elfoglalása és a vendéglátó iskola segítői fogadtak bennünket

További képek: Solymos

2. nap: Brassó megtekintése - Fekete templom, belváros, Katalin kapu

               Törcsvár - Drakula kastély

További képek: Brassó, Törcsvár

3 nap: Ezeréves határ - Rákóczi vár, kápolna, kopjafás sétaút;

Tanulóink kipróbálták a GyimesSky felejthetetlen bobpályáját az erdélyi diákokkal közösen. Visszafele úton a székvízi székely interaktív hadtörténeti múzeum bemutató előadásán vettünk részt.

További képek: Bobpálya, Ezeréves határ, Szent Anna-tó, Tusnádfürdő, Székelyudvarhely

 4. nap: a Szent Anna-tó környékén tettünk egy rövid túrát, megtekintettük a Mohos láp védett környezetét.

Kézdivásárhely központjában megnéztük az egyedi cégéreket és meglátogattuk a helyi cukrászdákat. Majd a szállás felé utazva betértünk a csíksomlyói kegytemplomba, ahol tanulóink többsége most találkozott először mise előtti ájtatossággal.

További képek: Szent Anna-tó, Csíksomlyó, Medve, Nyergestető, Segesvár

5. nap: Segesvár és Vajdahunyad várainak megtekintése

További képek: Segesvár, Vajdahunyad

Bányai János Műszaki Szakközépiskola

Dunaföldvár

 


HATÁRTALANUL! PÁLYÁZAT

(2019. június 20.)

Iskolánk immár a 3. Határtalanul! pályázat erdélyi megvalósítását bonyolította le.

28 tanulónk és kísérőik április 08-12 között 5 napot töltött Erdélyben a Határtalanul! pályázat segítségével. A székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Középiskola vendéglátása mellett kirándulásokat szerveztek Székelyföldön.

Céljuk a határontúli kapcsolatok ápolása mellett az volt, hogy megismerkedjenek Székelyföld nevezetességeivel, csodálatos tájaival és az őket fogadó középiskola diákjaival közös projektben vegyenek részt. Ennek eredményéül - na és persze Sass Miklós tanárúr ötletéből és közreműködésével – közösen megalkottak egy fémemelvényt, melynek érdekessége, hogy asztallapja kovácsolás technikával készült és Nagy- Magyarországot ábrázolja, kiemelve a 2 iskola - Dunaföldvár és Székelyudvarhely – székhelyét.

A 2*5 napos kirándulás programjai a következők voltak:

Erdélyi kirándulás: 2019. április 08-12.

Székelyudvarhely – Segesvár - Nagyszeben – Vajdahunyad (A Hunyadiak vára) - Déva (vártúra) – Arad – Dunaföldvár


Magyarországi kirándulás: 2019. május 06-10.

A székelyudvarhelyi diákok látogatása.

Minden résztvevő kellemes és maradandó élményekkel gazdagodott a programok során, és alig várja, hogy aktívan vegyenek részt a következő tanév pályázatainak megvalósításánál is.


(2018. július 10.)

Díszítő motívumok a lakatos munkában Határtalanul pályázatunkat a tavasz folyamán valósítottuk meg. A székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola diákjaival és tanáraival közösen vettünk részt különböző programokon, kirándulásokon.

A pályázat keretében diákjaink együttműködve elkészítettek egy „Határtalanul kerti padot”, mely a magyarországi és erdélyi iskolák összefogását jelképezi. (A határtalanul logók, a székely és magyar embereket szimbolizálja, a háromszögek és a lankás rész pedig a Kárpátok és az Alföld jelképe.)

  


Első utazás: Dunaföldvár – Nagyvárad – Kolozsvár – Székelyudvarhely – Parajd – Szováta – Korond – Gyilkos-tó – Békás-szoros – Csíksomlyó (2018. 04. 23. - 2018. 04. 27.)

Az odaút alatt Nagyvárad, Kolozsvár (Mátyás király emlékmű és Sétálópark), Torda nevezetességeit tekintettük meg. Székelyudvarhelyen a partneriskola tanulóival közösen készítették el tanulóink a kerti pad díszítőelemeit. Kirándultunk a Gyilkos-tóhoz és a Békás-szoroshoz. Itt a látnivalók mellett megfigyeltük a helyi sajátosságokat, a lakatosmunkák díszítőelemeit.  Felfedeztük a helyi környezet értékeit, és rövidebb gyalogtúrákat tettünk meg. Kirándultunk a Sóvidéken is. Korondon a fazekasság és famegmunkálás mellett a kirakodóvásárt tekintettük meg. A vásár és a székelykapuk mellett hangsúlyt fektettünk a népi motívumok megfigyelésére is, melyet később a közös termék elkészítésekor is jól tudtak a diákok hasznosítani. Ellátogattunk Parajdon a sóbányához, és Szovátán a Medve-tó körül sétáltunk. Itt megfigyeltük az építési technikákat, az itt lévő villákat, és azok kovácsoltvas kerítéseit.

Székelyudvarhelyen megtekintettük magát a várost, és a helyi líceumot is.  Partnereink megmutatták a szoborparkot, a görögkatolikus templomot, a Vasszékely szobrot. Be tudtunk menni a helyi önkormányzathoz is, amely épületéről és termeiről híres. Sétát tettünk a belvárosban és megkóstoltuk a helyi fagyizók termékeit is.

Késő délutánonként közös programokon vettünk részt, ahol tanulóink különböző sporttevékenységekkel töltötték idejüket és lehetőségük volt közelebbi kapcsolatba kerülni a helyi diákokkal. Hazautazáskor ellátogattunk Vajdahunyadra, ahol két órát töltöttünk a várban. Itt idegenvezető segítségével végigjártuk azt, majd később ellátogattunk a dévai várhoz is. Az éjszakai órákban érkeztünk vissza Dunaföldvárra. Tanulóink - a visszajelzések alapján – nagyon élvezték az 5 nap eseményeit. Fáradtan, de rengeteg élménnyel és tapasztalattal jöttek haza és legtöbben, ha csak lehetséges, vissza is mennének a következő kirándulásra.

Második utazás: Székelyudvarhely - Dunaföldvár - Várpalota–Inota- Székesfehérvár – Kecskemét – Dunaújváros (2018. 05. 07. - 2018 .05. 11.)

A második utazás során a hozzánk érkező erdélyi diákokkal együtt üzemlátogatásokat és kirándulásokat terveztünk. A gyárlátogatásokon különböző gépészeti szakiránnyal kapcsolatos munkafolyamatokat tekinthettünk meg.

Az erdélyi diákok érkezésének napján sétát tettünk a Duna-parton és a belvárosban. A 2. napon üzemlátogatásra mentünk Várpalota Inotára, ahol az alumíniumkohó működését látták a tanulók. Délután Székesfehérvárra utaztunk, ahol sétát tettünk a belvárosban, megcsodáltuk a különböző nevezetességeket és műemlékeket. Majd ellátogattunk a Bori várba, ahol irányított feladatok mellett felfedezték a tanulók a várat. A 3. napon kecskeméti kirándulásra mentünk, ahol sajnos a Mercédesz gyárat nem tudtuk megnézni, de helyette ellátogattunk a Rajzfilm Múzeumba és a Vadasparkba. Délután pedig a közös termék összeállításával töltötték el az időt a diákjaink. A 4. napon Dunaújvárosba utaztunk, ahol a csoport fele a Vasműbe tett látogatást, míg a másik fele az egyetem tanműhelyeit és szimulátorait nézte meg.

Aznap délután Dunaföldváron közös tevékenységeket szerveztünk, amely előtt megnéztük a helyi várat és annak kiállítását. Az iskolánk területén süteménnyel és rágcsálnivalóval fogadtuk a vendégeket, majd közös focimérkőzéseket rendeztünk és egyéb sportjátékokkal foglalkoztunk.


(2018. február 27.)

Iskolánk pályázatot nyert, az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett, "Együttműködés Szakképző iskolák között" című pályázaton.

Díszítő motívumok a lakatos munkában című pályázatunk az emberi erőforrások miniszterének döntése alapján 2 677 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesül.

A pályázat keretében 2 utazásra kerül sor. Az első utazás során (2018. április 23-27.) iskolánk diákjai (23 fő) utaznak Székelyudvarhelyre és az ottani Bányai János Műszaki szakközépiskola diákjaival együttműködve dolgoznak a pályázat keretében vállalt projekt megvalósításán.

A második utazás során (2018. május 07-11.) az erdélyi diákok (23 fő) jönnek hozzánk.

A pályázat célja Magyarország és Románia, Szlovákia, Szerbia, Ukrajna, Szlovénia vagy Horvátország magyar tannyelvű vagy magyar tagozattal/osztállyal rendelkező szakképző iskoláiban tanuló diákok közösségi együttműködésének támogatása.


Intézményünk 2015.12.04-én megpályázta és meg is nyerte a HAT-15-07-0092 számú pályázatot 2016. 02. 08-án.

A Határtalanul! program célja a külhoni és belföldi magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, ahol személyes tapasztalatokat szereznek a külhoni magyarságról.

A Határtalanul! pályázatban 24 magyarországi és 20 erdélyi diák vett részt.

A programok keretében 2 kirándulást szerveztünk:

  1. Erdélyi kirándulás:
    Arad – Déva – Csernakeresztúr - Piski – Vajdahunyad – Retyezáti Nemzeti Park
     
  2. Magyarországi kirándulás:
    Dunaföldvár – Kiskörös – Kalocsa – Kiskunsági Nemzeti Park

A kirándulásokon szerzett tapasztalatok segítségével a tanulók 2*5 napos programtervet állítottak össze Déva és Dunaföldvár programlehetőségeiről, mely mellékletek segítségével ad tájékoztatást a helyi nevezetességekről, érdekességekről.

Videók:



Iskolánk pályázatot nyert, az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett, "Együttműködés Szakképző iskolák között" című pályázaton.

Szokások és ízek - határon innen és túl című pályázatuk az emberi erőforrások miniszterének döntése alapján 1 361 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesül.

A pályázat keretében 2 utazásra kerül sor. Az első utazás során (2016. április 01-04.) iskolánk diákjai (24 fő) utaznak Dévára és az ottani Téglás Gábor Iskolaközpont diákjaival együttműködve dolgoznak a pályázat keretében vállalt projekt megvalósításán.

Az első találkozás során elkészítésre kerülő termék: Déva és környékének lehetséges 5 napos programfüzete mellékletekkel (A programok részletes bemutatása gyűjtött anyagokkal, interjúkkal alátámasztva)

A második utazás során (2016. április 22-25.) a dévai diákok (20 fő) jönnek hozzánk.

A második találkozás során elkésztésre kerülő termék: Dunaföldvár és környékének lehetséges 5 napos programfüzete mellékletekkel (A programok részletes bemutatása gyűjtött anyagokkal, interjúkkal alátámasztva) Ajándéktárgyak készítése Dunaföldvár és a Határtalan felirattal, logókkal.

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva